Користувачі громадського транспорту мають менше зайвої ваги та краще здоров’я. – Автостанції Закарпаття

Користувачі громадського транспорту мають менше зайвої ваги та краще здоров’я.

Share Button
У науковому середовищі існують досить суперечливі думки щодо того, як впливає на здоров’я той спосіб, яким людина добирається на роботу. Одні вчені говорять, що поїздка на громадському транспорті шкідлива для здоров’я, але інші дослідники стверджують зовсім протилежне, так як вважають, що така поїздка допомагає підтримати здоров’я.

Громадський транспорт

Люди, які протягом десяти-п’ятнадцяти років добиралися на роботу громадським транспортом, а потім почали їздити на власному автомобілі, швидше за все, розцінюють поїздку на роботу в автомобілі, як благо для свого здоров’я. Більшість цих людей скажуть, що відсутність цілого натовпу чужих і не завжди приємних людей допомагає зберігати душевну рівновагу, а значить, зберігати здоров’я.

Але якщо подивитися на це з іншого боку, можна припустити, що поїздки на роботу в громадському транспорті не така вже й погана ідея, особливо для людей, які цілий день проводять сидячи за робочим столом. Адже поїздка на роботу і з роботи в автомобілі ще більше обмежує активність цих людей, а це загрожує набором зайвої ваги. Адже ні для кого не секрет, що надмірна вага – це один з основних факторів ризику розвитку таких серйозних захворювань, як діабет 2 типу, серцево-судинних захворювань, гіпертонії, онкологічних захворювань і.т.д

Так корисно або ж все-таки шкідливо їздити на роботу в громадському транспорті? Щоб більш глибоко розібратися в цьому питанні, вчені проводять все нові і нові дослідження.

Шкідливо або корисно їздити на роботу в громадському транспорті?

Одне з досліджень, яке провели шведські вчені, показало, що від повсякденного стресу страждають і користувачі власних автомобілів, і користувачі громадського транспорту. Вчені відзначають, що у цих людей набагато нижча якість сну, більш сильне почуття втоми і значно гірший стан здоров’я, ніж у тих, хто добирається на роботу на велосипеді або пішки. Дослідники також відзначають, що для здоров’я людини негативні наслідки від перебування в громадському транспорті збільшуються пропорційно до того часу, яке було проведено в дорозі.

Пішки на роботу

Ще одне дослідження, яке провели вчені з Імперського коледжу Лондона (Imperial College London) і з Університетського коледжу Лондона (University College London) при Лондонському університеті (University of London), показало, що стан здоров’я людини багато в чому залежить від того способу, яким він добирається на роботу.

Вчені відзначають, що ризик набору зайвої ваги знижують такі способи добиратися на роботу, як поїздка на велосипеді, в громадському транспорті або пішки. Наприклад, для тих, хто ходить на роботу пішки, ймовірність постраждати від цукрового діабету 2 типу набагато нижче, ніж для людей, які їздять на власному автомобілі. А ймовірність розвитку підвищеного артеріального тиску для цих людей нижче на 17 %. Для велосипедистів ризик постраждати від діабету практично в два рази нижче, ніж для автомобілістів.

Вчені стверджують, що можна в значній мірі знизити ризики розвитку серйозних захворювань, таких як інфаркт, лише відмовившись від поїздок на роботу на власному автомобілі.

Поїздка на роботу в громадському транспорті все ж корисна

Інтернет-видання Medical News Today розповів про нове дослідження, яке показало, що прояв фізичної активності по дорозі на роботу допомагає знизити ризик набору зайвої ваги і накопичення жирових відкладень, чого не відбувається в тих випадках, коли людина їздить на роботу в автомобілі. Швидше за все, цей факт навряд чи викличе подив. Але ці ж дослідження показали, що таку ж користь для здоров’я приносить і поїздка на роботу в громадському транспорті.

На роботу їдуть особистими автомобілями

Дослідження проводилося командою британських учених з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини (London School of Hygiene & Tropical Medicine) і Університетського коледжу Лондона (University College London). Мета цього дослідження полягала в тому, що вчені хотіли знайти переконливі клінічні докази наявності зв’язку між активним способом добиратися на роботу і об’єктивними показниками ожиріння.

Попередні дослідження продемонстрували переваги фізичної активності для здоров’я і показали, що зв’язок між активним способом добиратися на роботу і більш низьким ризиком розвитку ожиріння існує насправді. Як відомо, дослідження, в яких вчені використовують дані самостійних звітів дорослих учасників про свою вагу, можуть містити деякі неточності, які обмежують достовірність результатів, тому автори нової наукової роботи спробували уникнути цих помилок.

У дослідженні, яке лише нещодавно було представлено науковому співтовариству, вчені проаналізували індекс маси тіла (ІМТ) і вміст жиру в організмі учасників. Обидва ці виміри відомі як основні маркери ожиріння. Результати нового дослідження можуть значно вплинути на розвиток громадського транспорту та на політику держав в галузі охорони здоров’я, зокрема в США, де, за даними Бюро перепису населення США (US Census Bureau), 86 % працівників щодня їздять на роботу у приватному автотранспорті, наприклад, в автомобілях, вантажівках або фургонах.

Ожиріння

Ожиріння – серйозна проблема у США, де більше третини всіх дорослих страждають ожирінням. Багато основні причини передчасної смерті, в тому числі в результаті серцево-судинних захворювань, пов’язані з ожирінням, а витрати людей з ожирінням на медичні послуги набагато вище, ніж такі витрати людей з нормальною вагою.

Аналіз щоденних поїздок

Британські вчені проаналізували дані поздовжнього дослідження  у Великобританії. В цілому вчені вивчили 7 534 вимірювань ІМТ і 7 424 вимірювань жирових відкладень у чоловіків і жінок.

Серед цих учасників було зафіксоване таке процентне відношення способів, якими ці люди щодня добираються на роботу:

  • Приватний транспорт: 76 % чоловіків і 72 % жінок
  • Громадський транспорт: 10 % чоловіків і 11 % жінок
  • Пішки або на велосипеді: 14 % чоловіків і 17 % жінок.

Після врахування вимірювань ІМТ і жирових відкладень у відсотках, дослідники виявили, що учасники, які активно рухаються по дорозі на роботу, і учасники, які користуються громадським транспортом, були значно здоровіші, ніж ті, хто їздить на роботу у приватному автомобілі.

У громадському транспорті їздять більш худі люди

ІТМ у чоловіків, які користуються послугами громадського транспорту, добираються на роботу пішки або на велосипеді, в середньому на один пункт нижче, ніж у чоловіків, які користуються приватним транспортом, що складає різницю в масі тіла приблизно 3,2 кілограма. Для жінок різниця в ІМТ становить 0,7 балів, що дорівнює різниці у вазі 2,5 кг.

Різниця в кількості жиру в організмі людей, які добираються на роботу з допомогою приватного транспорту  і людей, які активні по дорозі на роботу або добираються з допомогою громадського транспорту, в процентному співвідношенні була подібна показниками ІТМ. Коли дослідники скоригували свої висновки, беручи до уваги інші фактори, такі як вік, вже наявні проблеми із здоров’ям,  загальний медичний стан і фізичну активність на робочому місці, цей зв’язок залишається незмінним.

У своєму звіті автори дослідження відзначають, що ці відмінності виявилися набагато більшими, ніж показники, які зазвичай отримують науковці у дослідженнях, в яких учасники вдаються до допомоги індивідуально орієнтованих дієт і заходів для підвищення фізичної активності, щоб запобігти набір надмірної ваги і ожиріння.

Шлях до хорошого здоров’я

У цьому дослідженні вчені використовували надійне джерело даних, що і дозволило отримати об’єктивні результати. Тим не менш, дослідження також було трохи обмежене, оскільки були відсутні дані про основний раціон учасників та відсутні звіти про варіативні засоби пересування, які використовувалися по дорозі на роботу. Не були охоплені змішані способи пересування учасників, так як вчені опитували тільки про основні способи пересування. І нарешті, в цьому дослідженні дані спостережень не дозволили визначити причину того, чому поїздки на роботу в громадському транспорті допомагають підтримувати здоров’я та нормальну вагу.

Їзда в громадському транспорті підтримує здоровий вагу

У статті, яка супроводжувала звіт про це дослідження, вчені з Імперського коледжу в Лондоні у Великобританії (Imperial College London in the UK) припустили, що, швидше за все, подорож у громадському транспорті дає деякі переваги для здоров’я, тому що такий спосіб добиратися на роботу зазвичай включає ходьбу, а іноді і поїздку на велосипеді до точок, де є доступ до громадського транспорту або до транспортних розв’язок, що попутно збільшує фізичну активність людини.

Незважаючи на те, що причина не встановлена, вчені прагнуть підкреслити, що добиратися до роботи без використання власне автомобіля – це чудова можливість для підвищення рівня фізичної активності та для поліпшення фізичного здоров’я. На жаль, у більшості районів світу з середини ХХ століття відбувається стрімке збільшення темпів автомобілізації населення, що корелюється зі стійким зниженням активних поїздок населення (велосипед, громадський транспорт).

Автори дослідження визнають, що для кращого розуміння причинно-наслідкового зв’язку необхідно провести більш глибоке поздовжнє дослідження. Але, як вважають вчені, вже зараз є підстави дати пораду проробляти шлях на роботу і назад, використовуючи громадський транспорт, велосипед або зробивши хоча б частину шляху пішки. Ці способи добиратися на роботу варто розглядати як частину стратегії для зниження важких наслідків ожиріння як окремо взятої людини, так і  суспільства в цілому, і для зменшення виникнення пов’язаних з ожирінням проблем зі здоров’ям.

За матеріалами Medical News Today

Інформація надана сайтом: nebolet.com.ua


Оцініть інформацію:
1 Нічого особливого2 Просто інформація3 Щось нове для мене4 Корисна інформація5 Конструктивно, мені подобається (Голосів поки нема)
Loading...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.