×

Закарпат Автотранс

Одеська архітектурна розкіш і краса в деталях

Одеська архітектурна розкіш і краса в деталях

Чи знали Ви, що Одеса відноситься до одних з найбільших історичних центрів серед міст сучасної України? Якщо ні, то тоді гайда виправляти ситуацію, адже в цій статті ми зібрали топ найгарніших будівель Одеси.

Чимала кількість будівель була зведена за більше ніж двісті років. Всі ці будівлі відрізняються між собою формами, оздобленням, зовнішнім виглядом, проте, це не заважає їм вдало поєднуватись і формувати загальну картину історичного центру Одеси. До того ж деяким з них належить першість найкращих не тільки в Україні, а й в Європі. Якщо бути відвертими, то майже всі будівлі в центрі Одеси є історичними пам’ятками, але між ними можна виокремити кілька унікальних споруд.

Палац графа Толстого був збудований за ескізами архітектора Франці Боффо у 1830 році і розташований за адресою – Сабанєв міст, 4. У наш час будівля більше відома під назвою “Будинок вчених“. Споруда виконана в стилі російського класицизму і як не дивно до наших днів збереглася значна частина інтер’єру в його первозданному виконанні. Архітектурний комплекс формують дві будівлі до яких відноситься безпосередньо садиба Толстих і картинна галерея.

Будинок з однією стіною збудували ще у 1889 році і його архітекторами були  Дмитро Клімов або Дмитро Тележинський. Знаходиться, досить дивна на перший погляд, споруда за адресою Воронцовський провулок, 4. Справа в тому, що вся загадковість будинку полягає у незвичній трикутній формі. Якщо дивитися на спорудження трохи збоку, створюється ілюзія ніби біля будинку немає бічної стіни, а його загальна ширина становить не більше метра. Можливе через це споруді і дали назву "Відьмин будинок". Виникає запитання, а чому така дивна форма? Насправді все дуже просто, під час будівництва будинку просто не вистачило коштів і, щоб зекономити на задній стіні, конструктори звели дві бічні. Споруда виконана в стилі ренесанс.

Одеський оперний театр є першим театром в місті за часом спорудження. Якщо заглянути в історі, то перша будівля театру була відкрита ще в 1810 році, але на жаль вона невціліла через пожежу в 1873 році. Вже сучасний театр збудували в стилі нового віденського бароко, інтерєр залу стилізували під архітектуру пізнього французького рококо. Фасад театру прикрашає двох'ярусний портик з квадригою музи трагедії Мельпомени і скульптурами Орфея і Терпсихори, що символізують оперу і балет. Внизу біля входу знаходяться дві скульптурні групи, алегорично представляють комедію і трагедію. У напівкруглої частини будівлі вгорі красуються бюсти Пушкіна, Грибоєдова, Гоголя і Глінки, що представляють поезію, драму, комедію і музику. Театр у свій час відвідало багато особистостей, а саме диригували Чайковський і Рахманінов, співали Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, Леонід Собінов, танцювали Ганна Павлова і Айседора Дункан. Знаходиться Одеський театр за адресою провулок Чайковського, 1. Його спроектували архітектори Фердинанд Фельнер і Герман Гельмер.

Філармонія збереглася до наших днів практично у первозданному вигляді. Досить довго різні архітектори не могли визначити, в якому ж стилі виконана будівля, проте основні напрямки все ж видно і це ренесанс та італійська готика. Філармонія з’явилася в Одесі в 1899 році за адресою Буніна, 15. Над її створенням працювали: архітектор Олександр Бернардацці, автор проекту Вікентій Прохаськи, скульптори Марк Молінарі, Леопольд Менціоне, Борис Едуардс.

 

Готель Брістоль збудований на місці прибуткового будинку купця Наума Яковича Юровского - потомственого почесного громадянина Одеси у 1899 році. Розташований за адресою Пушкінська, 12. Архітектори Олександр Бернардацці і Адольф Мінкус. Для оформлення використали стиль відродження з елементами бароко. В славнозвісному готелі зупинялися такі знатні особи, як: Теодор Драйзер, Джеймс Олдріж, Анрі Барбюс, Віра Холодна, Володимир Висоцький і Дем'ян Бідний.

 

Будинок полковника Григор’єва – це споруда з готичними мотивами, яку збудували в 1912 році за ескізами архітектора Григорія Дмитрієнка. Дивовижними, дивлячись на споруду, є стрілчасті високі вікна різної ширини, декоровані трилисниками. Заклад став дуже популярним місцем, в якому любили проводити час Бабель, Бунін, Маяковський, Гумільов, Шаляпін, Уточкін, а також Ільф і Петров. Саме в цій будівлі було легендарне кафе Fanconi. Адреса будинку: Ланжеронівська, 15

Пасаж був одним з перших торгових центрів в Російській імперії і з’явився в Одесі у 1889 році на розі вулиць Дерибасівської і Преображенської. Задумка створити таке торгове місце виникла у Мойсея Менделевича, тому що в нього було на меті обійти свої конкурентів і здивувати городян. На свою ідею грошей він не пошкодував, а у часть в оформленні Пасажу брали: скульптори Лев Влодек, Самуїл Мільман і Товій Фішель. Пасаж - це будівля з найбільшою кількістю скульптур і ліпнини в місті. Головні з них - фігура покровителя торгівлі Меркурія і дві фігури Фортуни.

Отже, як бачимо, Одеса має чим вразити туристів. З цього приводу ми раді повідомити про відновлення рейсу міжобласного сполучення ХУСТ – ОДЕСА. Вже з 19 червня буде можливість без труднощів доїхати з одного куточка країни в інший. Більше детальної інформації, що стосується графіку роботи рейсу відображено на фото нижче. Сподіваємося карантин в найближчому часі закінчиться і всі ми знову зможемо без обмежень планувати поїздки для відпочинку.

Бережіть себе і будьте здоровими!