×

Закарпат Автотранс

Згожелець - одне місто на дві країни

Згожелець - одне місто на дві країни

ЗГОЖЕЛЕЦЬ
 
(пол. Zgorzelec, н.-луж. Zgórjelc, в.-луж. Zhorjelc, чеськ. Zhořelec, нім. Görlitz) — місто в південно-західній Польщі, на річці Ниса-Лужицька. Адміністративний центр Зґожелецького повіту Нижньосілезького воєводства.

До 1945 року було правобережною частиною міста Ґерліц (нім. Görlitz). Після приєднання Польщі до Шенгенської угоди знову відкритий вільний рух між містами.

Одне місто на дві країни. Коли йдеш по німецькій стороні міста, вражає спустошеність вулиць. Цілі квартами, будинки з архітектурним ансамблем стоять порожні. Це ніби місто без людей. Вдень на вулиці не зустрінеш, навіть, випадкового перехожого. Куди зникли всі ці німці, які мешкали у цих будинках? У вікнах – фанери, двері замкнені на колодки.

У місті є дві мерії: польська та німецька. Мешканці міста беруть усі переваги від такого адміністративного поділу. Наприклад, німці йдуть на польську сторону міста, щоб купити продукти, які в Польщі дешевші, а поляки їдуть до німецької частини міста на роботу, бо там вже вища зарплата. Мешканці з Герліц обідають в ресторанах на польській частині міста, бо ціни там вдвічі нижчі, ніж в німецькій частині міста.

На відміну від багатьох німецько-польських прикордонних міст, у Герліці-Згожельці зберігся історичний центр. А це чудова середньовічна архітектура, не гірша за Прагу. Проте туристів тут практично нема – а тому вас ніхто не відволікатиме, поки ви блукатимете вузенькими вуличками. Сюди варто приїхати за спокоєм та натхненням.

Герліц-Згожелець був свого часу головним пунктом пропуску на німецько-польському кордоні, але Медику-Шегині він вже давно не нагадує: з 2007 року кордон став умовним, рух – вільним, а можливість прогулятися до іншої країни теж приваблює сюди туристів. Жодних черг і перевірок документів, але чудова нагода відвідати одне місто і дві країни водночас.

Культурно містечко дуже різноманітне – у ньому поєднується лужицьке, прусське та саксонське минуле з німецьким та польським сьогоденням.

В польському Згожельці є на що глянути

Пропонуємо почати прогулянку містом від великого спортивного комплексу. З північного боку можна побачити костел святого Боніфація. Далі на нас чекає відреставрована ратуша. Розкішна будівля, яку доповнюють не менш цікаві, в архітектурному розумінні, споруди по дорозі до річки “кордону”. Місто є досить рельєфним і час від часу відкриваються неперевершені панорами Згожельця з гарними ракурсами для фото. До кордону з Німеччиною веде вулиця Пілсудського, в кінці якої розташована цікава цегляна будівля, а саме заклад освіти. Трохи схожий з попереднім, гарний будинок заховався неподалік від траси, безпосередньо на березі річки Ниса. Будівля є колишньою електростанцією, навпроти якої розкинувся гарний парк.

У Згожельці також варто пройтись шматком вулиці Вольності із переходом у вулицю Партизанів. Там можна помилуватись розкішними віллами. За віллами простягається найбільший в місті парк. В парку знаходиться будинок культури, який можна назвати найгарнішою спорудою міста. Він будувався в якості музею та залу пам’яті Фрідріха III та Вільгельма I, ще на початку 20 ст. Його доповнює виразний та багатий скульптурний декор. На завершення можна прогулятись ще кількома вулицями поблизу парку і помилуватись архітектурою міста.

Згожелець - одне місто на дві країни. Подорожуйте з нами до Згожельця!
Замовляйте білети на рейси Одеса - Згожелець(через Мукачево, Ужгород). на сайті.

Додаткову інформацію можна отримати, зателефонувавши за номерами:
0503707099 call-center ☎️
0673707096 call-center ☎️(Viber)